GSHS Banner


Nurse

Nurse Gretchen Scott

Gretchen Scott

Social Worker

Social Worker Vivki Kirkman

Vicki Kirkman

Cafeteria

Cafeteria Diana Armstrong

Diana Armstrong

Nutrition Specialist

Cafeteria Brenda Birchler

Brenda Birchler

 

Chris Clem

Chris Clem

Karen Clevenger

Karen Clevenger

Tina Harper

Tina Harper

Donna Kissel

Lynne Adams

Lynne Adams

Sandy Roberts

Sandy Roberts

Amber Smith

Amber Smith

Neka Williams

Nicole Forcum

Nicole Forcum

 

Contact Information

The e-mail addresses for all staff is in the format: first.last@sgibson.k12.in.us
*Classes are arranged in period order.

MAIN OFFICE

Principal Scott Reid Assistant Principal, Athletic Director Jon Adams Guidance Counselor Amanda Sefton Guidance Counselor Karen Kuester
Principal
Scott Reid
Asst. Principal /
Athletic Director
Jon Adams
Guidance Counselor
Amanda Sefton
Guidance Counselor
Karen Kuester

FRONT OFFICE

Receptionist Amy Michel Treasurer Stephanie Hollis Attendance Clerk Tracey Bender

Receptionist
Amy Michel

Treasurer
Stephanie Hollis
Attendance Clerk
Tracey Bender

Athletic Secretary
Melissa Matsel


MATH DEPARTMENT

Math Department Angela Cooper Math Department Diane Nurrenbern Math Department Kristin Brasher Math Department Kendra Barret Math Department Valerie Zimmer

Angela
Cooper


Geometry
Algebra 2
Geometry

Algebra 1
Algebra 2
Algebra 1
Plan


Diane
Nurrenbern

Algebra II H
Geometry H
Calc
AP Calc
Plan
Pre-AP Calc
Algebra 1 8th


Kristin
Brasher

Algebra 2
Prob & stats
Pre Calc
Pre Calc
Algebra 2
Pre-Calc.
Plan


Kendra
Barrett

Algebra 1
Algebra 1
Plan
Geometry
Geometry 2
Geometry
Geometry



Valerie
Zimmer

Plan
Algebra 1
Algebra 2
Algebra 2
Algebra1-2
Algebra I
Algebra 2

SCIENCE DEPARTMENT

Science Department Kyle DeBord Science Department Craig Maikranz Science Department Joe Mraz Science Department Julia Schu Science Department Cliff Irvin

Kyle
DeBord

Plan
Organic BioChem
ICP
Organic BioChem
ICP
Chem II
Chem 2 AP

Craig
Maikranz

Bio I
Bio 1
Bio I
Bio 1 H
Plan
Bio I H
Bio 1

Joe
Mraz

Anat. and Phys.
Plan
Bio 2
Bio I
Bio I
Bio 1
Anat. and Phys.

Julia
Schu

Chemistry 1
Chemistry I
Physics 1
Chemistry 1
Chemistry 1
Physics II
Plan

Cliff
Irvin

Sci. Res.
Chemistry 1 H
Environmental Sci.
Sci. Res.
Environmental Sci.
Plan
Chemsitry I

SOCIAL STUDIES

Social Studies Patrick Bengert Social Studies Michael Priar Social Studies Marvin Susott

Patrick Bengert

US Government
US Government
Psychology
Plan
Geography and History
US Government
Geography and History

Michael Priar

Econ
Econ
US History
ADD
Plan
Econ
US History

Marvin Susott

US History DC
World History
Earth Space
US History DC
Plan
US History DC
World History

ENGLISH DEPARTMENT

English Department Don Asay English Department Kyle Brasher English Department Marcia Mishler English Department Melissa Miller English Department Jared Grigsby

 

Don
Asay

Eng. 12
Eng. Lit
Eng. 12
Plan
Eng. Lit
Newspaper
Yearbook

 


Kyle
Brasher

Comp.
US History DC
Comp.
English 11
English 11
English 11
English 11


Marcia
Mishler

English 10-2
Advanced Comp.
English 9
English 10-2
Advanced Comp.
English 10-2
Plan


Melissa
Miller

Enlgish 9
English 9
English 10-1
Plan
English 10-1
English 9
English 10-1


Jared
Grigsby

English 11
English 11
English 9-H
English 9
English 9
Plan
English 9

FOREIGN LANGUAGE & PHYSICAL EDUCATION

Foreign Language and Physical Education Mr. Walden Foreign Language and Physical Education J.J. Epperson
            
Foreign Language and Physical Education Amy Norris Foreign Language and Physical Education Jerry O'Brien

Scott Walden

Spanish I
Spanish I
Plan
Spanish1
Spanish I
Spanish I
Spanish I


J.J. Epperson

Spanish III
Spanish II
Spanish IV
Spanish III
Spanish II
Spanish III
Spanish II
 

Amy
Norris

Adv. Health
Health
Health
Health
*OCS in the afternoon


Jerry
O'Brien

Elect. Weights
Aer. Walk/Yoga
Plan
Team Sports
P.E. 1
Weights
Aer. Walk/Yoga

FINE ARTS

Fine Arts Rob Hutchinson Fine Arts Adam Bledsoe   Fine Arts Mr. Winstead Fine Arts Mrs. Russell

Rob Hutchinson

Chorus
Music History
*ONLINE*

Adam Bledsoe

Tech Theatre
Tech Theatre
Theatre Arts
Theatre Arts
Theatre Arts
Tech Theatre
Plan


Brent Winstead

Applied Music
Concert Band


Laura
Russell

Plan
Intro. 2-D
Photography
Intro. 3-D
Drawing
Painting
Photography

BUSINESS

FAMILY & CONSUMER SCIENCE

INDUSTRIAL TECHNOLOGY

AGRICULTURE

Business Kathy Hughes Business John Spradley Business Kyle Runyan Family and Consumer Science Jill Vieira

Industrial Technology Mark Monroe

Kathy
Hughes

Marketing
Accounting 1
Adv. Account
Sports Marketing
Plan
Careers
Careers

John Spradley

Intro Comp Sci.
Plan
Intro Comp Sci.
Web Design
Dig Apps & Res
Adv Apps
Comp Sci. 1

Kyle
Runyan

Careers
Per. Finance
Careers
Business Law
Intro to Bus.
WBL
Plan

Jill
Vieira

*FBCS in morning

Sports Nutrition
Sports Nutrition
Child Dev.

Mark
Monroe

*FBCS in morning

Transport Design
Adv. Manufacturing
Intro Adv Manuf.
Plan

Jessie
Schermerhorn

Intro Ag
Ag Power I
Ag Power II
Horticulture
Animal Science
Plan
Plant & Soil

SPECIAL EDUCATION

Special Education Amanda Gidcumb Special Education Jennifer Lintzenich

Amanda Gidcumb

Life Skills/Peer
Life Skills/Peer
Life Skills/Peer
Life Skills/Peer
Life Skills/Peer
Life Skills/Peer
Life Skills/Peer

Jennifer Lintzenich

Algebra I
Math Lab
Algebra I-2
Algebra Enrichment
Math Lab
Inclusion
Plan

Ronnie Beard

Inclusion 9
Inclusion 10
Plan
Inclusion 12
Inclusion 11
Inclusion 11
Inclusion 9

 

 
     

RESOURCE

Resource Shirley Foster Resource Mrs. Beloat

Shirley Foster

Lana Beloat


Maintenance

Maintenance Richard Weber

Richard Weber

Maintenance Brad Kramer
Brad Kramer

Maintenance Rita Ziliak
Rita Ziliak

 

 

IT Staff

IT Staff Matt Bilderback

Matt Bilderback

 

IT Staff Cody West

Cody West

JAG

JAG Nick Hart

Nick Hart

Study Hall

Study Hall Vicki Spindler

Vicki Spindler

Educational Support Personnel

Educational Support Personnel Sandy Benefiel

Sandy Benefiel

 

Speech and Hearing

Speech and Hearing Robin Angermeier

Robin Angermeier

Library Aide

Library Aide Jennifer Winstead

Jennifer Winstead