Gibson Southern Boy's Swimming
Boys' Swimming Team

2016-2017 Boys Swimming Roster

Seth Kissel Senior
Parker Norton Senior
Isaac Cox Senior
Jacob Cullom Sophomore
Hunter Topper Sophomore
Dillon Hasenour Sophomore
Josh Kramer Sophomore
Patrick Jones Freshman
Ryan Steckler Freshman
Coaches: Rhonda Wells and Walt Wells

2016 Sectional Results

200 Yard Freestyle
Time
Dillon Hassenour
2:32.80
Jacob Cullom
2:39.94
Nick Scheller
2:17.37
50 Yard Freestyle
Time
Kody Merrell
26.81
Zachary Davis
24.83
Joshua Kramer
28.85
100 Yard Freestyle
Time
Kody Merrell
1:01.15
Josh Kramer
1:07.36
Dillon Hasenour
1:09.97
500 Yard Freestyle
Time
Nick Scheller
6:34.59
200 Yard Freestyle Relay
Time
Zach Davis, Kody Merrel,
Josh Kramer, Nick Scheller
1:51.57
100 Yard Backstroke
Time
Jacob Cullom
1:31.18
100 Yard Breaststroke
Time
Zach Davis
1:10.27
2016 Kolin Clutter Memorial Relay Results
150 Yard Butterfly Relay
Time
Team GSHS
1:45.12
Hasenour, Dillian  
Kramer, Josh  
Norton, Parker  
150 Yard Backstroke Relay
Time
Team GSHS
2:07.30
Cullom, Jacob  
Cox, Isaac  
Steckler, Ryan  
400 Yard Freestyle Relay
Time
Team GSHS
4:52.89
Kramer, Josh  
Cox, Isaac  
Steckler, Ryan  
Norton, Parker  
250 Yard Freestyle Relay
Time
Team GSHS
2:35.16
Cullom, Jacob
 
Hasenour, Dillian  
Kramer, Josh  
Norton, Parker  
200 Yard Free Relay
Time
Team GSHS
2:00.07
Cullom, Jacob  
Hasenour, Dillian  
Kramer, Josh  
Norton, Parker  
200 Yard Stroke/Free Relay
Time
Team GSHS
2:18.26
Cullom, Jacob  
Hasenour, Dillian  
Steckler, Ryan  
Cox, Isaac  
400 Yard Depth Relay
Time
Team GSHS
4:08.24
Kramer, Josh  
Cox, Isaac  
Steckler, Ryan  
Norton, Parker  
Men - Team Rankings - Through Event 22
Scores
1. PCHS 106
2. Boonville High School 76
3. Tecumseh High School 54
4. Gibson High School 30
5. Vincennes Lincoln High School 24
Swim Results 1/9/17
Event
Relay
Seed Time
Final's Time
Points
200 Yard Freestyle
       
Cullom, Jacob   NT 2:33.23  
Kramer, Josh   NT 2:34.17  
200 Yard IM
       
Hasenour, Dillon   NT 3:03.36  
50 Yard Freestyle
       
Cox, Isaac   NT 27.09  
Parker, Norton   NT 27.81  
100 Yard Butterfly
       
Kramer, Josh   NT 1:20.76  
100 Yard Freestyle
       
Norton, Parker   NT 59.93  
Cox, Isaac   NT 1:05.36  
500 Yard Freestyle
       
Steckler, Ryan   NT 7:45.57  
200 Yard Freestyle
       
Cullom, Jacob A NT 1:56.36  
Hasenour, Dillon A      
Cox, Isaac A      
Norton, Parker A      
100 Yard Backstroke
       
Cullen, Jacob   NT 1:24.76  
Steckler, Ryan   NT 1:33.44  
100 Yard Breaststroke
       
Hasenour, Dillon   NT 1:32.74  
400 Yard Freestyle Relay
       
Kramer, Josh A NT 4:32.52  
Cox, Isaac A      
Hasenour, Dillon A      
Norton, Parker A      
         
Rankings
 
 
 
 
Place
 
School
 
Points
1. Pike Central High School   Pike Central   169
2. Gibson Southern High School   Gibson Southern   51
3. Northeast Dubois High School   Northeast Dubois   44

 

Swim Results 1/26/17

Event
Relay
Seed Time
Final's Time
Points
200 Yard Freestyle
       
Parker, Norton   NT 2:12.02  
Steckler, Ryan   NT 2:46.30  
200 Yard IM
       
Hasenour, Dillon   NT 2:55.51  
50 Yard Freestyle
       
Cox, Isaac   NT 26.70  
Kramer, Josh   NT 28.51  
100 Yard Butterfly
       
Cullen, Jacob   NT 1:18.20  
Kramer, Josh   NT 1:16.95
100 Yard Freestyle
       
Norton, Parker   NT 59.89  
Cox, Isaac   NT 1:03.02  
500 Yard Freestyle
       
Steckler, Ryan   NT 7:27.98  
200 Yard Freestyle Relay
       
Cullom, Jacob A NT 1:52.10  
Hasenour, Dillon A      
Cox, Isaac A      
Norton, Parker A      
100 Yard Backstroke
       
Cullen, Jacob   NT 1:25.04  
Steckler, Ryan   NT 1:33.44  
100 Yard Breaststroke
       
Hasenour, Dillon   NT 1:29.02  
400 Yard Freestyle Relay
       
Kramer, Josh A NT 4:32.23  
Cox, Isaac A      
Hasenour, Dillon A      
Norton, Parker A      
         
Rankings
 
 
 
 
Place
 
 
 
Points
1. Gibson Southern High School       71
2. Vincennes       32
3. Evansville Day       20

 

Boys' School Records

Event
Time
Swimmer
Date
200 Freestyle
2:05.58
Matthew Davis
01-03-12
200 IM
2:15.54
Matthew Davis
01-21-12
50 Freestyle
24.53
Zach Davis
02-20-16
50 Freestyle (Relay)
25.32
Curtis Gallant
02-16-13
100 Fly
53.01
Brian Rose
2-27-93
100 Freestyle
55.82
Curtis Gallant
02-22-14
100 Back
54.47
Brian Rose
2-26-93
500 Free
5:45.88
Matthew Davis
01-12-12
100 Breast
1:09.47
Zach Davis
2-20-16
200 Medley Relay
1:59.25
Spencer Tenbarge
Clay Tenbarge
Derek Strange
Damon Mayer
01-14-10
200 Free Relay
1:38.84
Clay Tenbarge
Marcos Fernandez
Derek Strange
Damon Mayer
12-08-09
400 Free Relay
3:58.92
Marcos Fernandez
Derek Strange
Damon Mayer
Clay Tenbarge
02-02-08
*Brian Rose, four time state qualifier and only state qualifier in school history